Martin Šonka zkompletoval hattrick v RedBull Air Race

shadow

Po patnácti letech se série RedBull Air Race vrátila do Rakouského Wiener Neustadt (Vídeňské Nové Město). Českou republiku v letošním seriálu reprezentují hned dva závodníci. Martin Šonka a Petr Kopfstein. I z tohoto důvodu byl o závod poblíž českých hranic ze strany českých fanoušků obrovský zájem.

Kvalifikace dopadla mnohem lépe pro Martina Šonku. S časem 59.071s se zařadil na třetí místo. Petr Kopfstein bohužel dostal 2 sekundovou penalizaci za špatný průlet bránou a v kvalifikaci skončil 13. Nejlépe kvalifikaci zvládl japonský pilot Yoshihide Muroya, který zaletěl čas 58,483s.

Martin Šonka

  • 40 let
  • původně pilot AČR JAS-39 Gripen a display pilot L-159 ALCA
  • letoun: Edge 540 V3

Tři závody před konem letošního ročníku séri ztrácel Martin Šonka pouze 6 bodů na vedoucího Michaela Gouliana a případná výhra v Rakousku by ho celkovému vítězství výrazně přiblížila.

Oba čeští piloti na sebe narazili v přímém souboji v TOP8. Souboj zvládl lépe Martin Šonka, který 59,347s zaletěl nejlepší čas ze všch osmi závodníků a postoupil Final 4. Petr Kopfstein obsadil konečné páté místo, což je jeho nejlepší výsledek v letošní sezóně.

Ve Final 4 se proti Martinu Šonkovi postavili Yoshihide Muroya (JAP), Matt Hall (AUS), Mikaël Brageot (FRA). Jako první odstartoval japonský pilot. S časem 59,324s neměl jisté vůbec nic. Jako druhý odstartoval Martin Šonka a cílovým pilonem proletěl v čase 59,288s, čímž si zajistil pódium a vyčkával na výsledky posledníc dvou soupeřů. Brageot zalétl čas 1:00:088. Poslední na trať vyrazil Matt Hall. Do poslední brány bojoval o vítězství, ale výsledný čas 59,371s jej zařadil na třetí místo.

Martin Šonka získal třetí vítězství v řadě. Kromě toho, že jej to katapultovalo na první místo průběžného pořadí RedBull Air Race, tak jako první závodník této série dokázal získat tři po sobě jdoucí vítězství. Na druhého Matta Halla má náskok 6 bodů a 9 bodů na Michaela Gouliana.

Seriál se nyní přesouvá do USA, kde se uskuteční poslední dva závody série. Předposlední závod se koná již 6.-7.10. v Indianapolis. Finálový závod proběhne 17.-18. listopadu ve Fort Worth.

 

1 Martin Sonka - Winner CZE 0:59.288
2 Yoshihide Muroya JPN 0:59.324
3 Matt Hall AUS 0:59.371
4 Mika Brageot FRA 1:00.088

 

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz