CIAF 2018 se blíží

shadow

Ve dnech 1. a 2. 9. 2018 se na letišti v Hradci Králové uskuteční výroční, 25. ročník leteckého festivalu Czech International Air Fest – CIAF. Tento letecký festival je tradičním leteckým dnem, který se na letišti v Hradci Králové konal již v devadesátých letech a po krátkém přesunu na brněnské letiště se opět vrátil do místa svého vzniku, tedy do Hradce Králové. CIAF by si neměl nechat ujít žádný opravdový fanda letectví a milovník dramatické atmosféry letecké show.

Na CIAF 2018 budou mezi hlavní hvězdy programu patřit akrobatičtí piloti. Perlou mezi vystoupeními bude maďarský akrobat Peter Besenyei na stroji Corvus Racer. Další akrobatický XA42 speciál předvede německý pilot Tim Tibo. Opravdu jedinečným vystoupením bude letová ukázka speciálního letounu Slike Ultimate 20-300S, který bude pilotovat slovinský pilot Přimož Bric. Tento letoun je jediným svého druhu na světě.

Skupinové vystoupení budou mít i na letošním ročníku svoje místo. Divákům se představí lotyšská skupina Baltic Bees s letouny L-39 Albatros. Letouny L-39 jsou cvičné proudové letouny vyvinuté v Československu v 60. Letech 20. století.

Stíhací letouny se představí na statické i letové ukázce. Z Velké Británie přiletí dvojice letounů Eurofighter Typhoon, který budou moci návštěvníci obdivovat na zemi. Vrcholem ukázek proudových letounů bude stíhací stroj Su-27 z Ukrajiny. Su-27 je v základní verzi dvoumotorový, jednomístný, přepadový stíhací letoun 4. Generace. Dopravu pozemního personálu a nutného technického zabezpečení zajistí dopravní letoun Iljušin Il-76.  

Kompletní seznam účastníků a aktuální program je průběžně zveřejňován na webu www.airshow.cz.

Pro návštěvníky areálu bude po celý víkend připraveno zázemí pro pohodlné sledování letových ukázek v podobě stánků s občerstvením a doprovodným programem. Vstupné pro děti do patnácti let je zdarma. Pro dospělé je cena vstupného 300Kč. Pro diváky je připravena autobusová doprava z nádraží v Hradci Králové a pro diváky přijíždějící autem parkoviště uvnitř areálu letiště.

Letiště je otevřeno každý den od 8:00 a letový program začíná v 11:00. Program bude ukončen v 16:30.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz