Cvičení Sky Avenger 2018 spojuje americké a české vzdušné síly

shadow

V těchto dnech probíhá na 21. základně taktického letectva Čáslav mezinárodní cvičení pod názvem Sky Avenger 2018. Za Vzdušné síly Armády ČR se do cvičení zapojují letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z čáslavské základny, dále vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171 z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Spojené státy americké do České republiky vyšlaly stroje F-16 Fighting Falcon a dva tankery KC-135.

Sky Avenger 2018 se koná na základě dlouholeté spolupráce s Nebraskou a Texaskou národní gardou. Celkem 6 letounů F-16 se do společného výcviku zapojují z čáslavské základny. „Kromě manévrových vzdušných bojů a spolupráci s předsunutými leteckými návodčími je cvičení zaměřené také na mise s komplexními scénáři," doplňuje zástupce řídícího cvičení major Tomáš Merta. Právě tankery KC-135, které působí z pardubického letiště, využívají stíhači v rámci misí podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (Composite Air Operations – COMAO) k doplňování paliva za letu.

Program cvičení je plánován ve dvou blocích. V dopoledních hodinách se budou létat mise podle komplexního scénáře, v odpoledních hodinách pak budou následovat mise zaměřené na manévrové vzdušné boje a úkoly přímé letecké podpory.

Obdobné cvičení se na čáslavské základně konalo naposledy v roce 2009. Čeští stíhači s kolegy z letky Lone Star Gunfighters ze San Antonia sváděli rovněž vzdušné souboje a simulovali údery na pozemní cíle.

Spolupráce mezi českou armádou a Nebraskou a Texaskou národní gardou vznikla v roce 1993, kdy jejím prvotním cílem bylo pomoci české armádě v přípravě ke vstupu do NATO. V rámci letité spolupráce jsou pořádána společná cvičení v České republice nebo Texasu.

Výměna zkušení probíhá také např. v oblasti velení a řízení, kybernetické obrany, likvidace výbušných zařízení nebo ochrany proti zbraním hromadného ničení.

Zdroj: armyweb.cz

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz