Akrobatka na křídle a spousta létajících kuriozit

shadow

Desetitisíce návštěvníků přílákal na pardubické letiště nabitý program 28. aviatické pouti.

Na pardubickém nebi při letošní Aviatické pouti opět zazářila žena pohybující se za letu po křídle historického dvouplošníku. Organizátoři Aviatické pouti zařadili do letošního, více než pětihodinového, letového programu i unikátní vystoupení obdivované na airshow po celém světě. „Ve dvacátých létech minulého století byla při leteckých produkcích oblíbená akrobatická chůze po křídle letadla. Zejména ve Spojených státech sledovali diváci tuto adrenalinovou podívanou snad na každé
airshow. V dalších létech však podobné hazardní vystoupení pochopitelně znemožnily zpřísňující se předpisy dbající na bezpečnost a přiznejme si, že i ubývalo kaskadérů odhodlaných takové vystoupení realizovat,“ přibližuje historii unikátního vystoupení Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti a plynule přechází do současnosti. „V dnešní době předvádí toto vystoupení jen několik málo pilotů, kterým se po křídle prochází nebojácné ženy. I když se velice dbá na bezpečnost, tak i přesto se jedná o mimořádný výkon. Když se mě někdo ptá, jak je to náročné, tak pro představu uvádím příklad, který zná asi každý, kdo si
vystrčí ruku z okénka automobilu jedoucího, řekněme devadesátkou. Žena na křídle je vystavena dvojnásobné rychlosti, a přitom se ještě prochází, což je obdivuhodné.

Díváci mohlisledovat také vystoupení akrobatické skupiny RedBull SkyBox nebo účastníka série závodů RedBull Air Race Martina Šonky. Ten návštěvníkům předvedl dechberoucí vystoupení.

Z historických letounů bylo možné obdivovat bombardér B-25 Mitchel nebou letouny P-38 a T-28 Trojan. Specialitou letošního programu bylo vystoupení letounu C3605.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz