I přes nepřízeň počasí proběhl CIAF 2017 úspěšně

shadow

O prvním zářijovém víkendu se na letišti v Hradci Králové uskutečnil 24. ročník letecké přehlídky CIAF. Pořadatelé očekávali přílet více než padesáti kusů letecké techniky z deseti států. V pátek před leteckým dnem se ale výrazně zhoršilo počasí a některé stroje na přehlídku nedorazily. Bylo to způsobeno počasím, které některým letounům znemožnilo přelet nebo technickými poruchami některých pozvaných strojů.

I přes zmíněné problémy byla účast na hradecké letecké přehlídce velmi zajímavá. Nabídla přehled letecké techniky od první světové války až po současné moderní stroje. K vidění byla i vystoupení akrobatických skupin ze zahraničí. Největšími hvězdami letošního ročníku se mezi diváky staly letouny Su-27 s IL-76MD z Ukrajiny, které se představily na statické ukázce i v letovém vystoupení. Z dalších proudových strojů se divýákům představily MiG-15UTI společně s polským cvičným proudovým letounem TS-11 Iskra. Zajímavé bylo především přímé srovnání těchto letounů při společném skupinovém letu. O další vrchol programu se postaral pilot českého letectva kapitán Ivo Kardoš s letounem JAS-39 Gripen. Kapitán Kardoš je nový display pilot tohoto letounu a svoji práci odvádí opravdu skvěle. Na proudových letounech se představila skupina Baltic Bees z Lotyšska. Skupina létá na československých cvičných letounech L-39 Albatros. Zajímavou skupinou byla polská skupina AT-3 Group, která předvedla skupinovou slétanost na strojích AT-3. Letoun AT-3 je malý dvoumístný jednomotorový letoun vyráběný v Polsku. Specialitou mezi skupinovým létáním představuje skupina Očovskí Bačovia ze Slovenska, která létá na bezmotorových letounech L-23 Super Blaník. Velmi zajímavé ukázky předvedly i vrtulníky. Těch bylo na CIAF 2017 k vidění v dynamické ukázek několik. Byly mezi nimi i vrtulník McDonnell Douglas Helicopters MD 500, který poutavě předvedl Jiří Podolský. Z výzbroje AČR to byly vrtulníky Mi-24/35 a Mi-2. Belgické letectvo se prezentovalo vrtulníkem Agusta A-109.

CIAF 2017 navštívilo více než 20 tisíc diváků. Na akci bylo akreditováno celkem 308 novinářů ze šestnácti států světa mezi nimiž byly například Taiwan, Japonsko a další.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz