Pohřbený život

shadow

A tu modrou knihu se zasněženým domem na obálce máte? Právě takto by mohl vypadat dotaz mnoha čtenářů, kteří si přijdou pro novinku Allena Eskense. Jestli se však chcete vyhnout tomu, že dostanete jiný titul, než po jakém toužíte, pak si dobře zapamatujte název Pohřbený život.

V četbě víc, než kdekoliv jinde platí, že vyzkoušet se má všechno. Mnohdy se nám stává, že některé z literárních žánrů zavrhujeme, aniž bychom si přečetli alespoň jednu knihu spadající do dané kategorie. Pokud jste se dosud vyhýbali detektivkám, či thrillerům, pak pro Vás máme tip na knihu, která by Vás mohla zaujmout.

Zkušení čtenáři detektivních románů budou mít asi ke knize určité výhrady, ale pro ty, kteří s tímto žánrem teprve začínají, nebo pro ty, kteří nevyhledávají v knihách příliš detailní popisy násilí a dávají přednost spíše pohledu do nitra hrdinů, bude kniha Pohřbený život ideální volbou.

Hlavním hrdinou je student Joe Talbot, který má za úkol sepsat životopis neznámého člověka. Rozhodne se pro neznámého starce Carla Iversona, který byl odsouzený za vraždu čtrnáctileté dívky. Carl byl z věznice přemístěn do domova důchodců, aby zde v poklidu dožil poslední týdny života, které mu zbývají. Během společných rozhovorů se začíná objevovat mnoho nejasností, které ukazují na to, že možná není vše až tak jednoznačné, jak se na první pohled mohlo před lety zdát. Carl stojí na prahu smrti, Joemu plně důvěřuje a odhalí mu mnoho ze své historie sahající mnohem hlouběji, než k onomu dni, kdy došlo k vraždě. Z Joeho se stává detektiv na vlastní pěst, rozhodne se odhalit skutečnou pravdu. Mnohdy jedná impulzivně a bez rozmyslu, čímž dostává do problémů nejen sebe, ale také svou sousedku Lily, která mu s pátráním pomáhá.

Kniha Pohřbený život je debutem Allena Eskense a dá se říct, že se čtenářům zapsal do povědomí velmi úspěšně. Jestliže patříte k těm, kteří rádi objevují nové autory, pak se po této knize určitě sáhněte. Děj je plynulý, bez zbytečného protahování a odboček. Do samotného hlavního příběhu je vložena ještě vedlejší linie vztahující se k samotnému Joemu. Rozhodně se nejedná o bezstarostného studenta. Naopak, musí se vyrovnat s nefungující rodinou, matkou, která tráví noci po barech a postarat se o autistického bratra. Navíc jako stín ho pronásleduje zážitek z dětství, který v kontextu Carlova příběhu znovu intenzivně ožije.  Během několika málo dnů musí Joe velmi rychle dospět a činit zásadní rozhodnutí, která ovlivní nejen jeho život, ale také životy druhých. Musí přijímat zodpovědnost za rozhodnutí, která mohou mít fatální následky.

Kniha Pohřbený život byla krokem do neznáma, ale velmi zdařilým. Osobně bych se obešla bez vysvětlivek pod čarou, které nebyly pro samotný děj nikterak klíčové. Označení thriller, kterým se pyšní na obálce, mi přijde přehnané, ale jako detektivka byla kniha příjemným počtením i pro toho, kdo detektivky příliš nevyhledává. Navíc oceňuji, že autor si s dějem pohrál a definitivní rozuzlení si nechal až na závěr, i když v průběhu se mohlo zdát, že vše je vyřešené mnohem dříve. Pokud hledáte společníka na dovolenou, pak si určitě Pohřbený život přibalte. Já už netrpělivě čekám na její pokračování.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji knihkupectví Knihcentrum.cz

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.