Dojmy a pocity: O myších a lidech v MDB

shadow

V roce 1937 vyšla poprvé novela O myších a lidech Johna Steinbecka v Londýně. Od té doby se dočka filmových zpracování i mnoha divadelních nastudování.

V únoru tohoto roku Městské divadlo v Brně uvedlo nastudování této Steinbeckovy novely v hlavních rolích s Jakubem Uličníkem a Ondřejem Studénkou.

Sny, hospodářská krize, rasismus

John Steinbeck napsal svá nejlepší díla podle vlastních zážitků a zkušeností. Tato novela to jen potvrzuje. Pojednává o dvou tulácích, přátelích, lépe řečeno souputnících, kteří si sice jeden druhého nevybrali, ale osud a přání tety jednoho z nich je navždy spojil. Oba tuláci, George Milton a Lennie Small, nás přenesou do 30. let minulého století, na americký jih. Lennie je hodný, ale slabý duchem. Má rád hebké věci a velmi rád je hladí. Bohužel si není vědom své síly a tak způsobí nejednu katastrofu, kvůli které se musí s Georgem často přesouvat na nová místa. George slíbil Lennieho tetě, že se o něj postará a proto ho vždy z každého průšvihu zachrání. Takto po jednom problému přichází společně na farmu v Kalifornii, kde mají pomáhat se sklizní ječmene. Zde se seznamují se všemi pracovníky a obyvateli farmy, kteří mají své sny a problémy. Zajímavou postavou je černoch Crooks, který ukazuje, že má také svoje touhy, ale nemá se o ně s kým podělit a proto je celý život dusí uvnitř sebe. Obrovská tragédie, kterou Lennie způsobí spustí neskutečně rychlý sled událostí, ve kterých musí George vstoupit až do samé podstaty lidských vztahů, překonat své vlastní pohodlí a rozhodnout se....

Divadlo nekončí oponou

Po krátkém shrnutí celého příběhu, malé zhodnocení toho, co jsem viděl v Městské divadle v Brně. Dovol mi, milý čtenáři, abych byl velmi osobní. Z divadelních představení odcházím vždy s hlavou plnou pocitů, zážitků a emocí, které se snažím rozebrat s těmi, kteří to či ono představení viděli se mnou.

Tentokrát jsem si přál, aby po závěrečné scéně a zhasnutí světel zůstala tma, my mohli v tichosti opustit sál a vstřebat pocity z právě skončeného představení. Pocit absolutního skutečna mě nechal bez dechu několik dlouhých okamžiků. Skvělý výkon ale musí být odměněn a proto následoval obrovský a zasloužený aplaus. Nepřeháním. Dovolím si říct, že jsem toto představení neviděl. Prožil jsem ho. Z tváří obou hlavních představitelů bylo dlouhou dobu po rozsvícení světel vidět, že toto představení také jen neodehráli, ale příběhy obou postav na jevišti skutečně prožili. Mimo pozornost nesmí zůstat ani výkony ostatních herců, především Karla Mišurce, který sice v malé roli, ale o to silněji ukazuje, že svým snům musí člověk věřit vždy až do konce a jít si za nimi i když může vypadat jako blázen.

Hra O Myších a lidech nepatří do kategorie veseloher a úsměvných, bláznivých či jiných komedií. Je to příběh, který ve své podstatě nese několik silných poselství. Já děkuji, že jsem jej mohl vidět a třeba si z něj i něco vzít.

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz