Práce v Německu - jak na to

shadow

Když před lety vstupovaly státy východního bloku do EU, bály se některé vyspělé západní země přílivu pracovní síly z východu natolik, že zablokovaly uvolnění pracovního trhu. Příliv se ovšem nekonal. Není jednoduché opustit rodnou hroudu. Jelikož jsem si tímto procesem nyní prošel, pokusím se s vámi podělit o základní poznatky, které jsem získal při odchodu za prací do Německa. Jak tedy na to?

1. Získat místo

znamenalo v mém případě zvítězit v regulérním konkurzu na uvolněné místo v divadle. Výsledkem je pracovní smlouva (Arbeitsvertrag), která je třeba pro jednání na všech dalších úřadech. Volná místa v Německu najdete nejlépe na různých specializovaných webových stránkách. Pozor, některé jsou placené. Základní znalost němčiny je ovšem nezbytná. Pracovní povolení nejsou potřeba, pro občany ČR je pracovní trh v EU již plně uvolněn. Pracovní portál najdete např. na adrese 

http://jobs.meinestadt.de/deutschland/jk/0-15255

V Německu jsou vyšší daně než v ČR. Výpočet čisté mzdy najdete na adrese

http://www.lohn1.de/lonb.htm

 

2. Získat byt

byl poměrně dost velký problém. V Německu podniká velké množství malých makléřů, každý z nich spravuje v  portofoliu jen několik málo bytů a jezdit každý týden 600 km na prohlídku bytu se ukázalo jako nerealizovatelné. Nakonec pomohla šéfová v divadle, která nafotila několik bytů a já přijel až po výběru na prohlídku a podpis smlouvy. Přehledný internetový portál najdete např. na adrese http://www.immobilienscout24.de

Pozor na vysoké poplatky! Provize realitní kanceláře je 2,38 hrubého nájmu (Kaltmiete), což je bez problémů částka kolem 1000 Eur v případě menšího bytu do 60m2. Dále je potřeba počítat s nutností zaplacení kauce (500-1000 Eur dle vybavenosti bytu), což je vratná záloha na vybavení bytu. Majitel ji obvykle uloží na úročený účet a vrátí vám ji po ukončení nájemního vztahu. Pokud si seženete byt přímo od majitele, ušetříte značnou částku na provizi RK. 

 

3. Přihlášení se k pobytu (Anmeldung bei der Meldebehörde)

je nezbytné pro získání všech ostatních náležitostí. Provede se na příslušném městském úřadě (Bürgeramt). Doporučuji si termín rezervovat na internetu předem, jinak budete čekat i několik hodin. Získáte papír, který do jisté míry nahrazuje občanský průkaz, který si ponecháte český. Bude vám platný v bance, jednání na úřadech atp. Do půl roku je potřeba přehlásit i vlastní auto do německého registru! Provede se na stejném úřadě po provedení německé technické kontroly. 

 

4. Finanční úřad (Finanzamt)

Pro jakoukoliv výdělečnou činnost v Německu potřebujete daňové identifikační číslo (Steuernummer). Automaticky mi jej zaslal německý finanční úřad po přihlášení k pobytu. 

 

5. Banka

Německé bankovnictví je v úrovni poskytovaných služeb na lehce jiné úrovni než to české. Existuje široká nabídka účtů zdarma (Kostenloses Girokonto). Já si zvolil banku s kamennými pobočkami Commerzbank, jednu z nejsilnějších bank. I přesto, že je to účet zdarma, byly mi poskytnuty nadstardandní služby, na které Čech není zvyklý - osobní bankéř, kterému můžete přímo psát své problémy a bude se o Vás starat celou dobu trvání Vašeho účtu, dvě kreditní karty, bonus 50 Eur atp. Do banky je potřeba přinést osobní doklady a přihlášení k pobytu. Do banky si uložte nějaké prostředky na první platby (alespoň 1000 Eur).

www.commerzbank.de

 

6. Zdravotní pojištění

je nutno si sjednat, budete-li v kdekoliv v EU pracovat na pracovní smlouvu. Prvním krokem je odhláška na české zdravotní pojišťovně, vrácení karty a případné doplacení pojištění za přechodné období!!! Jinak se to může řádně prodražit. 
Německo má liberalizovaný široký trh zdravotních pojišťoven. Je potřeba se přihlásit před začátkem pracovního poměru ke dni jeho začátku. Lze to udělat i online (např. mnou zvolená Techniker Krankenkasse online registraci přímo nabízí). Obdobou české VZP je německá AOK. Pojišťovací karta i smlouva mi přišly poštou do týdne. 

www.tk.de
www.aok.de

 

7. Internet, mobil, kabelová televize

Internet lze objednat velmi rychle po telefonu nebo online, pokud už bydlíte. Já zvolil nabídku na www.alice.de. Internet vás bude stát do 25 Eur měsíčně, se stejnou sumou je třeba počítat na kabelovou televizi (www.kabeldeutchland.de) - instalační balíček byl u mne doma za dva dny. Zakupte si německou telefonní  SIM kartu do mobilu, ušetří značné prostředky (např. www.fonic.de). Zakoupit lze na specializovaných prodejnách, vybraných supermarketech, drogeriích atp. 

 

8. Elekřina, plyn

Nejjednoduší je převzít smlouvu od minulého nájemce bytu u jeho současného dodavatele. Tuto akci pro Vás na požádaní provede realitní makléř, domů Vám poštou přijdou návrhy smlov, které vyplníte, podepíšete souhlas s inkasem z účtu a nemusíte se o nic dále starat. 

 

9. Nahlášení všech údajů zaměstnavateli

uzavírá toho ouřední kolečko. Obvykle vyplníte dotazník - základní údaje, adresa, zdravotní pojišťovna, daňové číslo, číslo účtu, mobilní telefon.

 

 

 

Autor

Tomáš Ibrmajer
Tomáš Ibrmajer

Dr. Tomáš Ibrmajer vystudoval JAMU Brno v oborech dirigování a teorie interpretace. V současné době pracuje jako umělecký vedoucí několika vokálních souborů, jako korepetitor a asistent dirigenta v ND Brno a hudební pedagog. Od příští sezóny bude působit v Mainfranken Theater Würzburg. Kromě hudby se zabývá fotografováním. 

http://www.ibrmajer.de/         http://www.youtube.com/tom111267       http://tom111267.rajce.idnes.cz/