XVI. ročník soutěže Leoše Janáčka v Brně

shadow

Letošní ročník soutěže Leoše Janáčka se uskuteční v oborech varhany a klavír. Přinášíme program vystoupení soutěžících v jednotlivých oborech.

Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka pořádá 18. ročník Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně (14.–22. 9. 2012).

 
Program:
 
Varhany: 
 
16.–17. 9. 2012 od 9.00 hod.
Rytířský sál, Nová Radnice, Brno
1. kolo soutěže v oboru varhany
 
19. 9. 2012 od 9.00 hod.
Kostel sv. Augustina, Brno
2. kolo soutěže v oboru varhany
 
21. 9. 2012 od 14.00 hod.
Besední dům v Brně
3. kolo soutěže v oboru varhany
 
Vyhlášení výsledků a předání cen proběhne od 18.30 hod. v Koncertním sále HF JAMU v Brně.
 
 
Klavír:
 
17.–18. 9. 2012 od 9.00 hod.
Koncertní sál HF JAMU v Brně
1. kolo soutěže v oboru klavír
 
19.–20. 9. 2012 od 9.00 hod.
Koncertní sál HF JAMU v Brně
2. kolo soutěže v oboru klavír
 
22. 9. 2012 od 17.00 hod.
Besední dům v Brně
3. kolo soutěže a vyhlášení výsledků v oboru klavír ve spolupráci s Filharmonií Brno, diriguje Jan Zbavitel
 
Na všechna soutěžní kola je vstup volný.
Více informací na: http://hf.jamu.cz/mezinarodni-soutez-leose-janacka/
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Prestižní Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně se už po osmnácté uskuteční třetí zářijový týden. Mimořádnou akci pořádá Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka pod záštitou ministryně kultury Mgr. Aleny Hanákové, hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Michala Haška, primátora statutárního města Brna Bc. Romana Onderky, MBA. Letos vůbec poprvé je soutěž dvouoborová a utkají se v ní hráči na klavír a varhany, kteří v den zahájení soutěže nedosáhli věku pětatřiceti let. Mezi 14. – 22. 9. 2012 bude v brněnském Besedním domě, na Hudební fakultě, Nové radnici a v chrámu svatého Augustina soutěžit přes třicet interpretů v každém oboru z tuzemska i zahraničí.
„Pevně věřím, že krásné prostředí Hudební fakulty JAMU, které bezprostředně sousedí s Besedním domem – místem řady Janáčkových premiér – poskytne soutěžícím mnoho inspirativních momentů
a přispěje k šíření odkazu mistrova díla mezi mladými interprety,“ poznamenal prezident soutěže Vít Spilka. Všechna vystoupení tříkolové soutěže jsou volně přístupná veřejnosti. Finální kolo, vyhlášení výsledků a udělování cen se uskuteční pro obor varhany 21. září od 14 hodin v Besedním domě v Brně, pro obor klavír o den později, tedy 22. září od 17 hodin na stejném místě. Vítězství v soutěži je spojeno také se zajímavým finančním ohodnocením. Laureáti si odnesou za první místo částku sto tisíc korun, další dvě umístnění jsou spojena se sumou sedmdesát a čtyřicet tisíc korun. 

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka v Brně (ve zkratce MSLJ) je soutěží, která nese jméno světoznámého skladatele Leoše Janáčka a má souvislost s jeho tvorbou. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto, housle, klavír, varhany, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh a tuba. 

Autor

Tomáš Ibrmajer
Tomáš Ibrmajer

Dr. Tomáš Ibrmajer vystudoval JAMU Brno v oborech dirigování a teorie interpretace. V současné době pracuje jako umělecký vedoucí několika vokálních souborů, jako korepetitor a asistent dirigenta v ND Brno a hudební pedagog. Od příští sezóny bude působit v Mainfranken Theater Würzburg. Kromě hudby se zabývá fotografováním. 

http://www.ibrmajer.de/         http://www.youtube.com/tom111267       http://tom111267.rajce.idnes.cz/