Šikana a strach v ND Brno. Vítejte

shadow

Lež má krátké nohy. A tam, kde lež nestačí, nastupuje šikana a zastrašování. Vítejte v baletu ND Brno.

To, že vedení baletu ND Brno příliš systematicky a dopředu nepřemýšlí, to asi není žádná novinka. Příjemné pracovní prostředí a inspirativní vedení souboru, to je něco, co jsme naposledy viděli za empatického a klidného Karla Littery. Vztek a strach paní inženýrky se ovšem začíná obracet v šikanu na pracovišti. A tady končí legrace. Jejím terčem jsem bohužel stal já. 

Již předminulý týden dostal tajemník baletu přímý pokyn, aby mi zamezil v  přístupu na zkoušky nové inscenace Lucidor, kterou zkouší asistenti z ciziny. Důvod je zřejmý, příliš otevřeně se vyjadřuji k dění v baletním souboru a bez skrupulí si dovoluji hovořit o problémech, které by se zřejmě neměly dostat na povrch. Takže místo zajímavé práce na nové inscenaci trávím čas u letité inscenace Labutího jezera a podobně. Vtipné na tom je, že ostatní kolegové cizími jazyky příliš nevládnou, takže mají u cizích asistentů ještě člověka, který jim musí překládat, zatímco korepetitor s plynnou angličtinou i němčinou sedí na Pas de Deux. 

 

Vrcholem šikany ze strany paní inženýrky byl ovšem včerejší den. Aby bylo dobře rozumnět tomu, co se stalo, uvedu ještě posloupnost související komunikace mezi mnou a šéfkou. 

srpen 2011 - "Doufám, Tomáši, že nás v příští sezóně neopustíte do nějakého zahraničního divadla.... úsměv na tváři"

27. prosinec 2011 - "Neprodloužím Vám smlouvu na další rok, budu šetřit na korepetitorech, vaše místo škrtnu!"

13. červen 2012 - Tak si sedím v 9.00 u klavíru na hlavním baletním sále a přichází si šéfová spolu s novým korepetitorem (!) panem Hrbáčkem z taneční konzevatoře a sděluje mi: 

Ing: "Odejděte hrát na zkušebnu. Potřebuji tento sál!"

Dr: "Porušujete pracovní řád, na fermanu jsem psán zde. Nejdu."

Ing: "Jááá jsem tady vedoucí, vypadněte! Nebo zavolám právničku!" 

 

Proč si pan Hrbáček nemohl odehrát zkušební trénink tam, kde byl původně uveden, není příliš jasné. Asi bylo potřeba ukázat, kdo může jednat z pozice síly. A co z toho vyplývá především? Žádné místo korepetitora se neškrtlo! Jen se nahradil nepohodlný člověk bez jediné výtky k práci s vlastním názorem jiným! 

A PROTO S PLNOU VAHOU TOHOTO TVRZENÍ PROHLAŠUJI: ING. DŘÍMALOVÁ NEMLUVÍ PRAVDU! 

Autor

Tomáš Ibrmajer
Tomáš Ibrmajer

Dr. Tomáš Ibrmajer vystudoval JAMU Brno v oborech dirigování a teorie interpretace. V současné době pracuje jako umělecký vedoucí několika vokálních souborů, jako korepetitor a asistent dirigenta v ND Brno a hudební pedagog. Od příští sezóny bude působit v Mainfranken Theater Würzburg. Kromě hudby se zabývá fotografováním. 

http://www.ibrmajer.de/         http://www.youtube.com/tom111267       http://tom111267.rajce.idnes.cz/