13 statečných a jejich tábor vyděděnců

shadow

Zaměstnanec pracující v Národním divadle Brno má obvykle silný žaludek. Musí totiž občas skousnout lecos. Pokračujeme v našem blogovém miniseriálu.

Není asi žádným tajemstvím, že soubor baletu ND Brno po letošní sezóně opustí 13 tanečníků. Dusivá, psychicky nezdravá atmosféra všeobjímající hlouposti se totiž prostě nedá vydržet. Balet díky jedinému člověku přichází o celou třetinu těch nejzkušenějších tanečníků, zkušený korepetitor bez jediné výtky k práci bude nahrazen zelenáčem z konzervatoře. V baletu ND se totiž umělci nedělí na schopné a neschopné, nýbrž na přátele a nepřátele. Ukázkou tohoto paranoidního stavu podezřívání kohokoliv  z čehokoliv byl i dnešek. Odcházejících 13 statečných dostalo místo odměny o čtvrthodiny delší trénink na zvláštním odděleném sále, aby svými nezdravě svobodomyslnými řečmi nenakazili ostatní. Na fermanu byl trénink označen velkými písmeny pro odcházející, na hlavním sále pro zůstavající. Zrada musí být po zásluze potrestána. 

Někdy mám pocit, že by se v kanceláři s nápisem Šéf baletu docela dobře uplatnil známý doktor Chocholoušek. Neschopnost normální mezilidské verbální komunikace vede až ke komickým situacím. Když se dnes jedna nejmenovaná tanečnice slušně zeptala, zda by mohla jít tančit na druhý sál, dostalo se jí odpovědi, na kterou bohužel písmena nebudou stačit: "Nééééééé" ... Možna by stačilo jen obyčejné Ne. Každá věta oznamovací je doprovozena takovým afektově hysterickým záchvatem, že si říkáte, jestli se právě nenacházíte v předsálí příjmu psychiatrické kliniky v Černovicích. Onehdá jsem si dovolil ve 12.59 podívat na hodinky (zkouška měla končit ve 13.00). Proběhla následující konverzace:

Ing: - "Proč se zase díváte na hodinky? Máte nějaký problém?"

Dr: - "Rád bych šel v 1 domů, mám večer tříhodinou zkoušku." (pozn: dle pracovního řádu je možná jen dvouhodinová)

Ing: - "No a coooo?? Tak teda běžte, se nebudu na ten váš nasranej ksicht dívat...."

Podotýkám, že mimiku a hysteričnost projevu nelze v tomto psaném textu náležitě popsat :) 

 

Zažil jsem v baletu ND tři šéfy. Klidného a rozumného Zdeňka Prokeše, jasně uvažujícího Karla Litteru a ..... jak to nazvat a nebýt vulgární? Pomožte mi. 

 

 

Autor

Tomáš Ibrmajer
Tomáš Ibrmajer

Dr. Tomáš Ibrmajer vystudoval JAMU Brno v oborech dirigování a teorie interpretace. V současné době pracuje jako umělecký vedoucí několika vokálních souborů, jako korepetitor a asistent dirigenta v ND Brno a hudební pedagog. Od příští sezóny bude působit v Mainfranken Theater Würzburg. Kromě hudby se zabývá fotografováním. 

http://www.ibrmajer.de/         http://www.youtube.com/tom111267       http://tom111267.rajce.idnes.cz/