Jazzová mše Jaromíra Hniličky na Petrově

shadow

Ve středu 6. června 2012 v 19,30 hodin se v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně uskuteční výjimečný koncert - v podání spojených brněnských sborů a bigbandu brněnské konzervatoře zazní oblíbená Jazzová mše Jaromíra Hniličky u příležitosti jeho 80. narozenin za osobní účasti autora.

Jaromír Hnilička, trumpetista, skladatel, aranžér a zpěvák, se narodil 11. února 1932 v Bratislavě. Už při studiích si ho všiml Gustav Brom a nabídl mu spolupráci. V jeho orchestru začal Jaromír Hnilička působit v prosinci roku 1955 a je členem této legendární kapely dodnes, což je světový unikát. Stejně věrný jako Bromovu orchestru je také městu Brnu, kde žije od padesátých let. Je brněnským patriotem v tom nejlepším slova smyslu. Jako skladatel na sebe upozornil řadou kompozic, které dodnes patří do pokladnice české jazzové hudby, např. Příležitostné blues nebo Kyrie Eleison. Opomenout nelze ani uznávaný opus Missa Jazz – Jazzovou mši, kterou zkomponoval v roce 1969, ale u nás mohla vyjít až v roce 1990. Jaromír Hnilička se podílel na vzniku řady hudebních seskupení a stále aktivně obohacuje nejen brněnský a nejen hudební život. Stal se jedinečnou osobností jazzového světa, jejíž věhlas a uznání jsou mezinárodní. 

 

Koncert JAZZOVÁ MŠE V KATEDRÁLE společně zahrají a zazpívají  umělci z následujících uskupení:

Královopolský chrámový sbor - Sbormistr Jan Hanáček

Brněnský filharmonický sbor Beseda brněnská - Sbormistr Petr Kolař

Dómský smíšený sbor - Sbormistr Petr Kolař

Big Band Konzervatoře Brno - Umělecký vedoucí Mojmír Bártek

Dirigent Aleš Podařil

Katedrála sv. Petra a Pavla v Brně

6. 6. 2012 v 19:30


Součástí vstupného je vyhlídka na večerní Brno z petrovských věží 19:00-23:00. Nenechte si ujít tento výjimečný zážitek. 

 

Zdroje: http://www.jardahnilicka.cz/ , Petr Kolař
 

Autor

Tomáš Ibrmajer
Tomáš Ibrmajer

Dr. Tomáš Ibrmajer vystudoval JAMU Brno v oborech dirigování a teorie interpretace. V současné době pracuje jako umělecký vedoucí několika vokálních souborů, jako korepetitor a asistent dirigenta v ND Brno a hudební pedagog. Od příští sezóny bude působit v Mainfranken Theater Würzburg. Kromě hudby se zabývá fotografováním. 

http://www.ibrmajer.de/         http://www.youtube.com/tom111267       http://tom111267.rajce.idnes.cz/