O neposlušných a poslušných kůzlátkách

shadow

Dostali jsme opět šanci zrecenzovat knihu určenou pro malé čtenáře a tentokrát se jednalo o klasickou pohádku O Neposlušných kůzlátkách. Nebo vlastně o poslušných? Jestli jste zvědaví, jak to s Kůzlátky opravdu je, pak čtěte dál.

Kůzlátka jsou dvě knihy v jedné. Původní verzi o neposlušných kůzlátkách, kterým maminka koza přikáže, že nemají nikoho pouštět do domku, ale zlý vlk je lstí přechytračí, převyprávěla Mária Rázusová-Martáková. V příběhu nechybí tradiční ponaučení, že každé zlo je po zásluze potrestáno. Jenomže když zazvoní zvonec, a vy otočíte poslední stranu příběhu, nestane se to, co u většiny knih. Tady na vás čekají další stránky s novým příběhem. Stačí jen knihu obrátit a můžete se začíst do inovované verze. Tentokrát je to však Pohádka o kůzlátkách, ale poslušných, kterou napsala Jaroslava Balážová. Tady nechodí koza na pastvu, ale do práce a vlk musí na hodiny zpěvu, aby kůzlátka přechytračil. Jenomže kromě zpěvu ho zklame i paměť a tak si radši najde zaměstnání a kůzlátka jsou za svou poslušnost odměněna. Oba příběhy spojují ilustrace Vladimíra Krále, které jsou sice v moderním pojetí, ale do příběhu, zejména do toho o poslušných kůzlátkách dokonale sedí. Kniha je tištěna na kvalitním silnějším papíře, takže i když si knihou listují malé děti, stránky se nekrčí a netrhají. Je jen na vás, kterou verzi pohádky si přečtete jako první a zajímavé je také srovnání obou verzí. Pro malé děti bych asi doporučovala zaměřit se spíše na tradiční verzi příběhu a u větších dětí brát moderní verzi trochu s nadsázkou. Přesto jsou obě verze zajímavé a pro děti atraktivní nejen po stránce grafické, kdy ilustrace přesně kopírují psaný děj a tak zdatní rodiče zvládnou příběhy povyprávět po svém jen díky obrázkům, ale také díky jednoduchým krátkým básničkám, které se mohou děti naučit. Kdyby kniha obsahovala jen moderní verzi příběhu, byla bych z hodnocení možná trochu rozpačitá, ale srovnání obou příběhů a netradiční forma dvou knih v jedné byli příjemným překvapením. Až budete hledat knihu pro malého čtenáře, která pobaví i poučí, pak vám můžu Kůzlátka s klidným svědomím doporučit. Knihu vydalo nakladatelství Portál, kterému děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.