Pohádkové prázdniny s Vincentem a Bóďou

shadow

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký je zásadní rozdíl mezi beletrií pro děti a pro dospělé? Je to jednoduché - v počtu přečtení. Zatímco běžnou knihu si přečteme sice s chutí a často i říkáme, že se k ní jednou vrátíme, pravda je taková, že většinou zůstane založená na poličce. Ale k dětským knihám se vracíme pravidelně. Tyto knihy nás provází mnohdy celý život. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste s malým Honzíkem prožívali jeho prázdninová dobrodružství u babičky na venkově. Poprvé, když vám někdo blízký tuto knihu četl a vy jste bedlivě poslouchali, podruhé, v momentě, kdy se z vás stali opravdoví čtenáři. Schválně, po jaké knize jste sáhli, když jste vybírali, co budete číst vašim dětem před spaním, ano, potřetí se vám dostala do rukou Honzíkova cesta.

Podobné popularity by zajisté rád dosáhl i Martin Šinkovský svým prázdninovým příběhem pro děti. Vincent a Bóďa: Dobrodružství v Benátkách je novinkou, kterou přináší nakladatelství k tomu nejpovolanější – Albatros. Spolu s předškolákem Bóďou prožijí malí čtenáři to pravé prázdninové dobrodružství. Bóďa tráví léto u babičky a dědečka na vesnici, jezdí na kole, chodí babičce pro nákup, opéká špekáčky a s kamarádkou Lotkou chodí na žňovky. To největší dobrodružství na něj však čeká v dědečkově vinném sklepě. Tady se poprvé dozví o existenci skřítka Vincenta, který je kamarád a pomocník všech vinařů. Jenže tentokrát potřebuje pomoct sám Vincent a jeho pomocníkem nemá být nikdo jiný než Bóďa. Společně se vydávají na pátrání po největší hvězdě blešího cirkusu Salto mortale skokance Geraldíně. Jejich výprava je zavede až do dalekých Benátek, kde drží Geraldinu v zajetí baron Lexa. Jestli se jim podaří Geraldinu vysvobodit, to už si musíte zjistit sami.

Autorovi se podařilo vytvořit velmi zdařilý příběh pro děti s detektivní zápletkou. Kapitoly jsou přiměřeně dlouhé, pokud budete číst poctivě každý večer jednu, tak vám kniha zpříjemní 19 večerů. Začínajícím čtenářům usnadní četbu větší písmo a zaujmou je také ilustrace Aleny Schulzové, které text příjemně doplňují. I nejmenší děti budou chodit a chtít po vás, abyste jim ukázali Bóďu nebo dědu. Dospělým čtenářům jistě neuniknou ani výchovné prvky, které jsou do textu velmi nenásilně vloženy. Bóďa se tak pro děti může stát vzorem, kterému se budou chtít vyrovnat. Stejně jako on si budou pamatovat, že před snídaní se musí obléct a umýt, při jízdě na kole používat přilbu, a když půjdou nakoupit, tak nezapomenou pozdravit. Snad jediné, s čím by mohli mít malí čtenáři problém je používání italského jazyka, se kterým se v dnešní době zcela běžně nesetkávají. Slovíček je však jen pár a každý rodič by si měl s jejich výslovností hravě poradit.

V naší knihovničce si tato kniha své stálé místo určitě najde a ještě nejednou ji vytáhneme. Zatím jsme se ještě nedostali ani k tomu, abychom ji schovali, protože naše nejmenší se do obrázků zamilovala, několikrát během dne přiběhne s knížkou a ukazuje dědu.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji knihkupectví Knihcentrum.cz.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.