Strašidla z Woodlandu

shadow

Edice Původní česká detektivka, kterou vydává nakladatelství MOBA, se rozrostla o další titul, který se pokusí uspokojit napětí chtivé čtenáře. Tentokrát se pod knihu autorsky podepsal Jaroslav Kuťák a její děj zasadil do jemu velmi blízkému prostředí golfu.

Již od prvních stran je jasné, že se jedná o dílo velmi aktuální. Názvy známých fastfoodových řetězců střídají poslední technické vymoženosti, nechybí ani zmínky o známých osobnostech a aktuální světová politická situace.

Samotný děj se hned v úvodu rozbíhá velmi dobře. Soukromý detektiv Karel Schwarz se nevrátí domů z golfu, jeho partnerku a kolegyni Marii někdo přepadne přímo doma. Do vyšetřování se zapojují kriminální komisař Honza Macek, architekt Zdeněk Heller a milovník umění Dan se staffordshirkou Popinkou. Ano trochu zvláštní sestava pro řešení zločinu. Zatímco vyšetřovatelé pátrají po Karlovi, začnou se v okolí dít divné věci a společným jmenovatelem se stává Woodland  - osmá jamka golfového hřiště obklopená lesem, polem a vysokou trávou. K přepadením začnou přibývat vraždy a z golfu se stává sport, u nějž nemáte jistotu, že se vrátíte domů. Postupně začne vycházet najevo, že na událostech mají určitý podíl dívky, které však nejednají z vlastního rozhodnutí a některé události, kterých se měly zúčastnit si ani nevybavují. Nový rozměr pak do vyšetřování přináší sám Karlův únosce.

Bohužel v nastaveném modelu se autorovi nepodařilo udržet celý obsah. Pachatelé zločinů jsou poměrně jednoduše odhalitelní. Celé vyšetřování probíhá takříkajíc „na první dobrou“, což ději výrazně ubírá na napětí. I když má kniha jen necelých 250 stran, dal by se obsah ještě zkrátit vyloučením částí, které jsou nadbytečné a děj nijak neobohacují. Hlavní myšlenka a dějová linka samy o sobě nejsou špatné, bohužel se poměrně často právě v těchto přebytečných pasážích ztrácejí. Typickým příkladem je popis jednotlivých jamek golfového hřiště, který zabral asi dvě strany, ale kdyby tam nebyl, nechyběl by. Stejně tak časté používání vtipů, zejména s blížícím se koncem knihy působí jako vyplňování prázdných míst. Ve výsledku tyto momenty spíše odvádějí čtenářovu pozornost a svádějí k přeskakování odstavců, místo aby jej udržovaly v napětí a touze odhalit pravdu.

Strašidla z Woodlandu jsou knihou spíše pro méně náročné čtenáře nebo pro ty, kteří s detektivkami teprve začínají. Zajisté se nestanou příčinou vašich bezesných nocí, ale příjemně si při nich procvičíte fantazii při odhadování, jak budou případy vyřešeny. Knihu ocení zejména znalci golfu, protože obsahuje opravdu velké množství odborné terminologie. Pro nás golfové laiky bych uvítala doplnění o slovníček pojmů. 

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství MOBA.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.