Ženy v knižních novinkách

shadow

Tento měsíc se do naší redakce dostaly dva tituly, ve kterých hrají hlavní roli ženy a jsou určeny především pro ženy. Přesto, že se jedná o dvě zcela odlišné knihy, tak si obě zaslouží zvýšenou pozornost.

První titul, Čas žen, jehož autorkou je Jelena Čižovová, získal prestižní ocenění Ruský booker a zavádí nás do Ruska na počátku 60.let. Vy si jeho recenzi můžete přečíst zde http://www.knihcentrum.cz/jelena-cizovova-cas-zen

Druhý titul se naopak odehrává v současnosti a z velké části přímo v Brně. Už před nějakou dobou jste si na našich stránkách mohli přečíst recenzi na knihu Blanky Hoškové – Kamilenky. Kniha se mi natolik líbila, že když se naskytla příležitost zrecenzovat nejnovější titul této autorky, neváhala jsme ani chvíli a do knihy jsem se pustila.

Voňavé (na)dělení je první letošní knihou úspěšné a v poslední době velmi populární autorky, která své fanoušky zásobuje i několikrát ročně novými tituly. Nabízí se otázka, zda nepřevažuje kvantita nad kvalitou. Proto jsem knihu otvírala s mírnými obavami, aby se přílišné očekávání nezměnilo ve velké zklamání, ale k mé velké radosti byly veškeré obavy zbytečné. Blanka Hošková si právem zaslouží přední pozice mezi současnými českými autory.

Hlavní hrdinka Saša je žena jako každá jiná. Obyčejná, ničím výjimečná, matka dvou dospělých, samostatných synů. Nechybí jí odvaha pouštět se do nových věcí a tak se rozhodne po několika letech na vlastní žádost odejít ze zaměstnání, protože už dál odmítne snášet šikanu ze strany svého šéfa, který je typickým příkladem energetického upíra. Prvotní záměr udělat si na pár měsíců dovolenou se však začne měnit v problém. Spousta volného času, která se jí v prvních měsících zdá osvobozující ji postupně začne svírat a ona si uvědomí, že až taková pohodička to nebude. Zatímco ona má volno, její přátelé a děti pracují a tak jí pomalu dochází nápady jak trávit volný čas. Pracovních nabídek je sice spousta, ale žádná pro Sašu. I když chodí na pohovory a měla by být ideálním kandidátem, protože děti má odrostlé, do důchodu daleko a mnohaletou praxi ve velké firmě. Přesto postupně získává pocit, že vlastně nic neumí a nemá co nabídnout. Vidí, že takto už dál žít nemůže a rozhodne se pro razantní změnu životního stylu. Pomocnou rukou se jí stane sousedka Radka. Nejen, že jí pomůže vyplnit volný čas občasným hlídáním svých dětí, ale ukáže jí nové možnosti stravování. Před Sašou se tak otevírá nová šance na změnu a je jen na ní, jestli ji dokáže využít.

Blanka Hošková se drží úspěšného modelu ukázat čtenářkám, že jejich každodenní problémy jsou zcela běžné. Hrdinkou jejich knih by se mohl stát kdokoliv. Příběhy nejsou nijak překombinované, děj plyne v příjemném tempu a s lehkostí. Při čtení si připadáte, jako byste seděli na kávě s kamarádkou, která vám vypráví, co se jí v posledních dnech přihodilo. Navíc pro znalce Brna mají její knihy ještě další rozměr. Hošková své hrdiny nechává procházet ulicemi a vám se tak může před očima odvíjet děj v reálných obrazech.

Jediné, co by se snad dalo vytknout je rozsah knih. Jestli patříte k rychločtenářům, budete spokojeni, pokud u knihy rádi strávíte více dnů, budete zklamáni. Její knihy se čtou samy, jsou to takové ideální „víkendovky“. Pokud hledáte oddechovou knihu, která se dokáže s lehkostí věnovat v zásadě vážnému tématu, pak neuděláte chybu, když se do Voňavého (na)dělení pustíte.

Za poskytnutí knih k recenzi děkuji knihkupectví Knihcentrum.cz.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.