Sally Hepworthová odkrývá Tajemství porodních bab

shadow

Milé dámy, ženy, paní, ať už jste matkami, dcerami, babičkami nebo vnučkami, pojďte si přečíst román, jehož hrdinkou by mohla být kterákoliv z Vás.

Tajemství porodních bab je další z řady knih s tematikou porodů a porodnictví, kterých se v poslední době objevilo na knižních pultech poměrně velké množství. Tentokrát se jedná o titul z produkce nakladatelství Fortuna Libri a neměl by uniknout Vaší pozornosti.

Je to dojemný tří generací žen, které již celá desetiletí pomáhají ženám stát se matkou, v rozdílných podmínkách. Nejmladší Neva pracuje v porodním domě a sama již brzy přivede na svět své první dítě, před okolním světem však tají identitu jeho otce, nabízí se otázka, zda sama ví, s kým dítě čeká. Její matka Grace je soukromou porodní asistentkou a babička Floss tuto tradici zahájila. Každá z nich má své tajemství, které si sebou nese a jehož odhalení může zasáhnout do životů všech.

Příběh je vyprávěn z pohledu všech tří žen, každá kapitola je vyprávěna jednou z nich, což lehce komplikuje četbu. Zejména kapitoly, jejichž vypravěčkou je Grace, která se snaží odhalit otce jejího budoucího vnoučete, Vám pěkně zamotají hlavu. Několik prvních kapitol tak budete s nějvětší pravděpodobností listovat zpět na začátek kapitoly abyste se v ději zorientovali. Z počátku je to sice obtěžující, ale postupem času, už si to ani neuvědomíte, protože Vás děj natolik vtáhne a to zejména díky dějové lince Floss.

Sally Hepworthové se podařilo napsat příběh plný emocí, tajemství, mateřství. Pokud jste nastávající maminkou, směle se do knihy pusťte a věřte, že poté se budete na porod těšit. Celý příběh začíná tím, co je pro tuto knihu charakteristické – porodem. Porodem popsaným s citem, při kterém Vám možná ukápne i slza, pokud máte již tento zážitek za sebou.

Z mého pohledu je dějově nejzajímavější dějová linka týkající se babičky Floss, která se vrací až do roku 1953. Do děje zásadně vstupuje její kamarádka Elizabeth, která ačkoliv je představena jako vedlejší postava, má v ději klíčovou roli. Vyústění této dějové linie je sice dost předvídatelné, ale přesto Vás udržuje v nejistotě a ve finále se čtenář překvapení na závěr přece jen dočká, i když možná na jiném místě, než ho očekává.

Tajemství porodních bab je kniha, kterou nebudete chtít odložit, příjemně Vás ukolébá, je to ideální víkendové, odpočinkové čtení.  Autorčin styl sice není v ničem zásadně osobitý, přesto Vám bude blízký svou jednoduchostí a srozumitelností. Pokud si tedy chcete příjemně odpočinout, víte pro co se vypravit do knihkupectví.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji knihkupectví Knihcentrum.cz.

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.