Animovaný film pro děti Rosa a Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství míří v listopadu na televizní obrazovky

shadow

Animovaný film pro děti Rosa & Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství z dílny Martina Dudy a producenta Vratislava Šlajera z Bionaut Animation míří po říjnovém uvedení v kinech i na televizní obrazovky.

Příběh sedmiletých dvojčat, která strávila prázdniny u vynalézavé babičky s šikovným dědou a vychytralým psem Laiko, bude možné zhlédnout v úterý 17. listopadu v 9.05 hodin na programu ČT :D. Animovaná dvojčata se později objeví v televizním seriálu, filmaři se v současné chvíli chystají vyrobit 52 jedenáctiminutových epizod. V plánu je i kniha, interaktivní online hry a další variace. Producent Vratislav Šlajer už s připravovaným projektem bodoval například na prestižním Cartoon Foru pro největší televizní hráče v Toulouse.

Prarodiče Rosy a Dary mají garáž plnou tajuplných vynálezů, létající auto a mimořádného psa. Jejich zahrada nabízí spoustu zákoutí, babička bádá a pěstuje různé zajímavé květiny, děda chová krávy. Když stádo krav zmizí, vydávají se po nich dvojčata pátrat doslova po celé zeměkouli. Casting na dětské hlasy vyhrály Michaela Skalníková a Justýna Hrazdirová, členky Dismanova rozhlasového dětského souboru, do role babičky byla obsazena herečka Jana Štěpánková.

„Dobrodružství Rosy a Dary jsou určena dětem, klukům a holkám a jejich rodičům a prarodičům. Jsou to dobrodružné příběhy s akcí a humorem. Chtěli jsme, aby šlo o pravou rodinnou zábavu, aby náš film mohli sdílet děti a dospělí společně,“ říká producent. Inspirací byly tvůrcům klasické dobrodružné příběhy ve stylu Indiana Jonese nebo Kačeřích příběhů, kromě akce a humoru je pro ně podstatný i celkový obraz světa. Rosa a Dara jsou aktivní holčičky, které vždy hledají řešení, a jejich technicky založená babička je pro ně zdrojem informací a inspirace. Filmaři se zároveň vyhýbají zavedeným klišé o rolích chlapců a dívek, stejně tak absence rodičů v příběhu je záměrná a zábavným způsobem se ve filmu zdůrazňuje význam vztahu vnoučat a prarodičů. Rosa a Dara v sobě kombinují různorodé věci, jako Velorex, dědu s novinami Le Figaro, babiččin dům v architektonickém stylu pozdní kalifornské neogotiky, létající mercedes, vše v kabátku slušivého retro-designu, a k tomu tři ženy v hlavní roli, dvojčata a babičku, věkově od sebe velmi vzdálené. „Je to akční a dobrodružný film, který skrytě obohacuje diváky o další vědomosti. Děti samy pak budou rodičům vysvětlovat, jak věci fungují, namísto toho, aby se rodičů ptaly.,“ říká režisér Martin Duda, sám otec dvojčat jménem Rosa a Dora, která ho také k vytvoření tohoto projektu inspirovala.

Film Rosa & Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství, jenž představuje kombinaci 2D  a 3D animace, vznikl v koprodukci s Českou televizí a s podporou Fondu kinematografie a programu Media Kreativní Evropa.

 

 

Režie a výtvarník: Martin Duda Producent: Vratislav Šlajer Výkonná producentka: Bára Příkaská

Scénář: Kristina Nedvědová, Hynek Trojánek, Jiří Vaněk a Kateřina Karhánková Hudba: Marek

Doubrava Distribuce: CinemArt Koproducent: Česká televize

Délka filmu: 25 minut

Bionaut Animation, 2015

Autor

Tomáš Otruba
Tomáš Otruba

Šéfredaktor a provozovatel okolovas.cz. Vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje jako učitel na základní škole v Brně. Dříve se mimo jiné angažoval jako projektový manažer v internetové agentuře Q2 Interactive. Věnuje se také své rodině a ve volném čase florbalu a fotografování.

www.otrubaphoto.cz