Navštivte brněnské technické podzemí! Technické sítě zpřístupňují své kolektory

shadow

Společnost Technické sítě Brno zpřístupnila v rámci projektu Brněnské technické podzemí exkurze v kolektoru. V rámci těchto prohlídek můžeme nahlédnout do útrob technických sítí, nedílné součásti fungování města Brna.

Brněnské podzemí skrývá kromě řady historických skvostů i přes v součtu 20 km dlouhou síť kolektorů, tedy tunelů s teplovody a elektrickými kabely. Navštívit tyto prostory nyní veřejnost může hned ve třech prohlídkových trasách. Nejkratší a nejméně náročná trasa je dlouhá 400 metrů, druhá 600 metrů a nejdelší, teprve před měsícem zpřístupněná trasa přes jeden kilometr. Ta kromě  vedení skrývá i zajímavosti z historie jako zbytky nalezených dřevěných vodovodů a fotodokumentaci staletého vývoje technických štol pod Brnem. Délka každé prohlídky se pohybuje okolo 90 minut v maximálním počtu deseti osob na prohlídku a je vedena a komentována průvodci Turistického informačního centra. 

Všechny tři trasy náleží do takzvaných sekundárních kolektorů, které slouží k rozvodu sítí technického vybavení do jednotlivých domů. Primární síť kolektorů leží třicet metrů pod zemí a veřejnosti prozatím otevřena nebude.

Z bezpečnostních důvodů do kolektoru nebudou mít povolený vstup osoby se sníženou nebo omezenou hybností, osoby s nemocí srdce a aplikovaným kardiostimulátorem. Dále není umožněn vstup osobám, které jsou držiteli průkazu TP, ZTP, ZTP/P a dětem do 12 let. Děti mezi 12 a 15 rokem věku pouze v doprovodu zákonného zástupce.

Prohlídky kolektorů – celoročně:
každé úterý vždy v 14:00, 15:15, 16:30
každou první sobotu v měsíci v 10:00 a 11:15
Cena vstupného: 100,- /120,-

Zakoupení vstupenek je možné pouze v pokladně Labyrintu pod Zelným trhem a pouze současně s podepsáním souhlasu s Návštěvním a Provozním řádem v Kolektoru. Provozní i Návštěvní řád je k dispozici na internetových stránkách Brněnských technických sítí i na pokladně Labyrintu. Vstup do podzemí povede z Josefské ulice. Prohlídky si je možné rezervovat v Turistickém Informačním Centru Brno.

 

Autor

Anna Jordanová
Anna Jordanová

Úspěšně se blíží k brzkému snad úspěšnému zakončení gymnaziálního studia.
 Ve mezičase protestuje proti sněhu na chodnících, kouskům ovoce v jogurtech a Maggi, naopak podporuje fenomén čajoven, odlehlých horských chat a notebooků s výkonnými bateriemi.