Staré planetárium v Brně končí, bude se instalovat modernější

shadow

Slavné planetárium na Kraví hoře v Brně navštěvují školy, rodiny i jednotlivci. Ředistelství nyní chystá jeden ze svých největších projektů - kompletní výměnu staré techniky za moderní projekční systém. Poslední program "ve starém stylu" planetárium uvede 30. března ve 20:00 hodin.

Každý, kdo kdy navštívil velký sál planetária, pamatuje pohodlná sklápěcí křesla, prazvláštní promítací zařízení připomínající něco mezi satelitem a jadernou hlavicí a obrovskou kupoli nad sálem, po které pilně kroužily promítané hvězdy a planety. To je staré planetárium. Jak bude vypadat nové, se zatím neví, ale plány, které prozradili pracovníci hvězdárny, slibují velkolepý výsledek.

V sobotu 30. března 2013 ve 20.00 hodin uvede planetárium svůj poslední pořad "Zrozeni v chladu a ohni" z roku 1991, který byl vůbec prvním představením, které uvedlo. Zahájení demontáže zařízení a stavebních úprav je naplánováno hned na následující den. Velké planetárium bude pro veřejnost uzavřeno až do listopadu tohoto roku, na kdy je naplánováno slavnostní zahájení provozu tzv. Digitária - jednoho z nejmodernějších a největších hybridních planetárií ve střední Evropě, které návštěvníkům poskytne mnohem kvalitnější špičkový audiovizuální zážitek. Projekt Přírodovědné digitárium – návštěvnické centrum se začal připravovat na počátku roku 2010. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jej podpořilo dotací ve výši 49,9 milionu Kč.

Pro veřejnost zcela uzavřený ale areál hvězdárny nebude. Od dubna do listopadu budou probíhat mimořádné pořady v přednáškovém sále, pod umělou oblohou malého planetária a samozřejmě v astronomických pozorovatelnách. Aktuality z programu budou k dispozici na internetových stránkách www.hvezdarna.cz/digitarium.

Staré planetárium bylo v provozu více než dvacet let. Pro jeden a čtvrt milionu návštěvníků předvedlo 86 originálních pořadů za 15 tisíc hodin provozu. Po demontáži se počítá s muzejním umístěním promítacího přístroje. 

Jelikož se počítá s velkým zájmem veřejnosti, vstupenky doporučujeme rezervovat na
http://vstupenky.ticbrno.cz/sal.php?soubor=8e30b16732fcd1755b8ccc2804a605fc&jazyk=1&mrs=2&prdID=3567

Autor

Anna Jordanová
Anna Jordanová

Úspěšně se blíží k brzkému snad úspěšnému zakončení gymnaziálního studia.
 Ve mezičase protestuje proti sněhu na chodnících, kouskům ovoce v jogurtech a Maggi, naopak podporuje fenomén čajoven, odlehlých horských chat a notebooků s výkonnými bateriemi.