Richard Krajčo z pohledu Dany Čermákové

shadow

Vsadit na popularitu skupiny Kryštof a přivést na knižní pulty novinku, z jejíž obálky na Vás upřeně hledí Richard Krajčo, v době, kdy tato skupina plnila haly během svého turné Srdcebeat bylo zajisté velmi moudrým tahem. Nejeden fanoušek zřejmě po knize bez dlouhého přemýšlení sáhne, navíc blíží se Vánoce, máme tedy před sebou ideální vánoční dárek pro někoho blízkého.

Úplně to vidím, stojíte v knihkupectví, knihu vezmete do ruky, zběžně prolistujete, vidíte, že kapacita stránek je naplněna do posledního řádku. Necelých 200 stran přináší opravdu bohaté množství textu. Zahlédnete nějaké rozhovory, úryvky písniček, fotografie a v tu chvíli si knihu odnášíte.

Kniha má přebal a obálku v naprosto totožné verzi, což se vidí málokdy, popravdě v tomto případě, by snad mohl přebal i chybět. Stejně tak i uvnitř se nachází bohatá příloha fotografií a to jak barevných tak černobílých. Zatím to vypadá na jednoznačný trhák letošních Vánoc, že? A mohl by být, kdybychom tímto hodnocením nevyčerpali všechny klady, které tato publikace má.

První problém se objevuje už na obálce, která je přinejmenším zavádějící. Asi nejednoho čtenáře při pohledu na ni totiž napadne, že autorem knihy je Richard Krajčo a kniha se jmenuje Kryštof. Chyba, autorkou je Dana Čermáková a název knihy zní „Richard Krajčo“.  Kniha mapuje život a kariéru Richarda Krajča od jeho narození až po začátek turné Srdcebeat. A to je její hlavní problém. Je zde sice spousta rozhovorů, ale žádný aktuální. Je to vlastně jen jakýsi slepenec recenzí na divadelní a filmové role, ve kterých se Richard objevil, na CD, která skupina Kryštof vydala. Ty jsou prokládány rozhovory, které Richard poskytl nejrůznějším médiím. Najdeme zde rozhovory pro Českou televizi, Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, ale také pro Blesk, Ring, Vlastu a další. Jednotlivé rozhovory jsou navíc v mnoha případech velmi neobratně spojovány. Jako velmi nešikovné vidím také přeskakování z jednotlivých témat. Autorka se například zmíní, že v roce 2002 získal roli Merkucia v Romeovi a Julii, poté se na dalších třech stranách věnuje Krysaři a opět se vrací k Romeovi a Julii. Navíc neustálé uvádění citovaných pramenů včetně data vydání se po pár stránkách stává pro čtenáře obtěžujícím. Možná by bylo vhodnější citované dokumenty uvádět v poznámce pod čarou a celou knihu obohatit také o poznámkový aparát. Do něj by mohly být umístěny původní obsahy her, které jsou zahrnuty do textu, ale působí tam jako umělé nastavování.

Celkově se tedy bohužel nedá říct, že by se jednalo o výjimečné dílo. Do knihy se zřejmě jen stěží opravdu začtete, spíše budete mít tendenci určitá místa přeskakovat. Jako jediné pozitivum se snad dá hodnotit přítomnost rozhovorů a recenzí na jednom místě. Pokud ale jste opravdovým fanouškem ať už Richarda Krajča nebo skupiny Kryštof, tak už jste většinu článků zřejmě někdy četli a kniha Vám nepřinese nic nového.

V soukromé knihovně tuto publikaci ocení snad jen opravdu skalní fanoušek, který potřebuje mít naprosto všechno o této skupině.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji knihkupectví knihcentrum.cz

Autor

Stanislava Otrubová
Stanislava Otrubová

Absolventka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, v současné době na mateřské dovolené, celoživotně poznamenaná závislostí na knihách.