Blíží se celostátní setkání (nejen) křesťanské mládeže ve Žďáru nad Sázavou

shadow

Celostátní setkání (nejen) křesťanské mládeže od 14 do 30 let probíhá v duchu světových dní mládeže pod patronátem papeže a koná se v České republice přibližně jednou za 5 let. Letos se bude konat ve Žďáru nad Sázavou a to od 14. do 19. srpna.

Cílem akce je naučit se pomáhat jiným, předávat radost ze života, prohloubit si duchovní život nebo jej nalézt, poznat nové kamarády, a užít si pořádně nabitý kulturně-relaxační program.  Ten bude tak pestrý a bohatý, že si v něm může najít každý něco zajímavého: např. setkání s přáteli a poznávání nových lidí, zajímavá témata přednášek, kvalitní přednášející,, osobní setkání s biskupy, skvělá hudba, sport, kreativní dílny…

Hlavním mottem je biblický verš „ovocem Ducha je radost, láska a pokoj,“ na kterém se staví i program. Mladí nepřijedou ovšem jen ochutnávat a sbírat sladké plody sami pro sebe, ale také rozdávat: setkání zahrnuje kromě koncertů či sportovních aktivit i přednášky o duchovním rozvoji a vztazích k druhým, skupinové tvořivé workshopy nebo návštěvy seniorů ve žďárských sociálních zařízeních. Program láká svou multižánrovou pestrostí, tematickou různorodostí a nabízí zajímavý přesah pro mladé tím, že jej tvoří oni samotní.

„Na utváření programu se podílí zejména vysokoškoláci, pozadu nezůstávají ani studenti středních škol. Vše doplňuje zkušenostmi a radami hlavní organizátor otec Jenda Balík, který nám ale zároveň nechává značně volnou ruku,“ vysvětluje vedoucí režie programu Kristýna Plíhalová. Proto se mladí mohou těšit nejen na tematické katecheze biskupů, ale i známé osobnosti kulturního života a jejich hodnotné postřehy.

Na setkání přijedou známé osobnosti

Například s otázkou, zda je ekonomie, respektive podnikání, pouze o zisku, vystoupí ekonom Tomáš Sedláček. Zaměřit se chce na morální hodnoty v ekonomii. Teolog, přírodovědec a pedagog Marek Orko Vácha promluví o emocích v duchovním životě a hledání osobního vztahu k Bohu. Režisér, kněz a ředitel TV Noe Leoš Ryška povede workshop o práci s kamerou a natáčení amatérských filmů a videí pro mladé. „Osobně bych také vypíchl vystoupení historicky nejmladšího koncertního mistra České filharmonie, pětadvacetiletého houslisty Josefa Špačka, který je mimo jiné věřícím katolíkem,“ vypočítává Vojtěch Jurásek, který zařizuje kulturní část programu, přičemž je teprve čerstvým absolventem bakalářského studia.  

Celostátní setkání mládeže organizuje Sekce pro mládež České biskupské konference a Asociace křesťanských sdružení mládeže. Není však určeno pouze mladým katolíkům či obecněji křesťanům, ale také jejich hledajícím a nevěřícím kamarádům i spolužákům. Všichni si totiž během akce mohou vybrat to své.

Přímo na Celostátní setkání se předpokládá účast šesti tisíc mladých lidí a na sobotu 18. srpna se chystá program pro celé rodiny a další účastníky v rámci Pouti rodin.

Autor

Anna Jordanová
Anna Jordanová

Úspěšně se blíží k brzkému snad úspěšnému zakončení gymnaziálního studia.
 Ve mezičase protestuje proti sněhu na chodnících, kouskům ovoce v jogurtech a Maggi, naopak podporuje fenomén čajoven, odlehlých horských chat a notebooků s výkonnými bateriemi.